شرکت همیار بیمه ایرانیان

مشاهده خبر
بازنگری و تسهیل در شرایط بیمه اعتبار [1397/03/02]

 

شرایط بیمه اعتباری برای تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات ایرانی که کالای خود را به‌صورت اقساطی می‌فروشند، آسان‌تر شد.
 

به گزارش روابط عمومی شرکت همیار بیمه ایرانیان، شورای عالی بیمه با عنایت به سال حمایت از کالای داخلی و نقش اثرگذار صنعت بیمه در این حوزه، آیین‌نامه قرارداد گروهی بیمه اعتبار داخلی را مورد بازنگری قرار داد.

شورای عالی بیمه با هدف تشویق مردم به خرید کالای ایرانی، شرایط ویژه‌ای را برای بیمه اعتبار فروش اقساطی کالاهای ایرانی تصویب کرد.

طبق این مصوبه، پوشش بیمه‌ای در اختیار تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات ایرانی قرار خواهد گرفت و فهرست کالاهای ایرانی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بیمه مرکزی اعلام خواهد شد.

مقرر شد برای فروش اقساطی کالاهای مذکور، اعتبارسنجی خریداران رأساً توسط شرکت‌های بیمه و یا از طریق موسسات اعتبارسنجی مورد تایید بیمه مرکزی انجام شود.

 

همچنین به‌منظور ترغیب تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان داخلی برای خرید این بیمه‌نامه، سهم آنها از عدم پرداخت اقساط خریداران از 25 درصد به 10 درصد کاهش یافت.

 

 

چه کسانی به بیمه اعتبار نیاز دارند؟

 

لازم به ذکر است، دو گروه از فعالان اقتصادی به پوشش بیمه‌ای وام و اعتبار نیاز دارند و خریداران بالفعل این پوشش به‌شمار می‌روند:

  • گروه اول بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری هستند که وام و اعتبار پرداخت می‌کنند و طبیعی است که نگران بازپرداخت وام توسط وام‌گیرندگان باشند. این گروه از مشتریان بیمه وام و اعتبار، می‌توانند با عقد قرارداد و خرید پوشش بیمه‌ای وام و اعتبار از شرکت‌های بیمه، ریسک خود را بپوشانند و درصورت نکول یا عدم عمل به تعهدات توسط وام گیرنده در بازپرداخت وام و سود آن، وام معوقه را از شرکت بیمه دریافت کنند.

در این‌گونه موارد، شرکت بیمه، هفتادوپنج درصد اقساط معوق و باقی‌مانده از وام را به مؤسسه وام‌دهنده پرداخت می‌کند و پس از وصول مطالبات از وام‌گیرنده، 25 درصد باقی‌مانده را نیز به مؤسسه وام‌دهنده پرداخت می‌کند.

  • گروه دوم خریداران پوشش بیمه‌ای وام و اعتبار، تولیدکنندگان و فروشندگان کالا هستند که کالای خود را به‌صورت فروش اقساطی عرضه می‌کنند. این دسته از فعالان اقتصادی، نیز طبیعتاً از بازپرداخت اقساط توسط مشتری و بازگشت سرمایه خود نگرانی دارند. لذا پوشش بیمه‌ای اعتبار، برای این‌ها از جذابیت و اهمیت خاصی برخوردار است.

بیمه‌گر، خسارت (اقساط معوقه و باقی‌مانده) این دسته از خریداران بیمه وام و اعتبار را نیز همچون دسته اول، معمولاً با فرانشیز 25 درصد پرداخت می‌کند و پس از وصول مطالبات از خریدار بدحساب کالا، 25 درصد را به فروشنده کالا (وام-دهنده) پرداخت می‌کند؛ که طبق تسهیلات جدیدی که شورای عالی بیمه برای بیمه وام و اعتبار مصوب کرده است، فرانشیز خسارت برای تولیدکنندگان و فروشندگان کالای ایرانی به 10 درصد کاهش یافته است؛ یعنی شرکت بیمه، به محض معوق شدن اقساط مشتری و قطعی شدن خسارت، 90 درصد خسارت را به بیمه‌گذار (تولیدکننده و فروشنده کالای ایرانی) خواهد پرداخت و سپس درصورت وصول مطالبات از وام‌گیرنده وخریدار اقساطی کالای ایرانی، 10 درصد باقی‌مانده را نیز به فروشنده (بیمه‌گذار) پرداخت خواهد کرد.

 

  • گفتنی است، شرکت همیار بیمه ایرانیان، به‌عنوان شرکتی پیشرو در طراحی و توسعه پوشش‌های بیمه‌ای نوين و خاص، در حوزه بیمه‌های وام و اعتبار نیز پیشگام بوده و این پوشش را ویژه برخی صندوق‌های معظم مالی و تولیدکنندگان و فروشندگان محصول طراحی کرده است.

 

 

آمادگي طراحي و ارائه بيمه وام و اعتبار با نرخ و شرايط مناسب ويژه كليه صنوف، توليدكنندگان و فروشندگان كالا را داريم. كارشناسان ما در خدمت شما مشتريان و بيمه گذاران محترم هستند.

 

براي ارتباط با كارشناسان كليك كنيد.

طبقه بندی اخبار پورتال